Powołano nowy Zarząd Unii Polskich Teatrów
Zgromadzenie Ogólne Unii Polskich Teatrów podczas zebrania 20 czerwca 2023, zgodnie ze statutem, wybrało Zarząd na kolejną dwuletnią kadencją.
- Na stanowisko Prezeski Unii wybrana została Ewa Pilawska, Dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.
- Zastąpiła na tym stanowisku współzałożyciela Unii i jej wieloletniego Prezesa Macieja Englerta, który nie kandydował na kolejną kadencję. Zgodnie z wolą Unii i statutem Maciej Englert będzie pełnił funkcję Prezesa Honorowego.
- Wiceprezeską Unii Polskich Teatrów będzie Renata Derejczyk (Dyrektorka Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu), Wiceprezesami będą: Piotr Kruszczyński (Dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu), Artur Tyszkiewicz (Dyrektor Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie).
Unia Polskich Teatrów istnieje od 2003 roku i skupia ważne polskie sceny (Teatr Narodowy w Warszawie, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Teatr Powszechny w Łodzi, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera w Warszawie, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego Teatr Współczesny w Warszawie, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie). Unia od lat zabiega o szeroko rozumiane dobro ludzi teatru i przyszłość teatru. Zajmuje stanowiska w najważniejszych sprawach, reaguje na złe praktyki stosowane pod adresem teatrów, proponuje rozwiązania, poddaje pod dyskusję istotne problemy i dyskutuje z rządzącymi o kluczowych tematach, reprezentując środowisko teatralne.
Nowy Zarząd wyznaczył sobie nadrzędne cele:
- Upominać się o środowisko teatralne i działać na rzecz tego środowiska.
- Zabiegać o konsolidację środowiska teatralnego w myśl zasady, że „działając wspólnie, możemy więcej”.
- Zabierać głos w najważniejszych dla polskiego teatru sprawach, dbać o dobry wizerunek teatrów, zdecydowanie reagować na wszelkie przejawy złych praktyk.
- Zajmować stanowisko w kluczowych dla teatru sprawach:
- finansowanie instytucji i utrzymanie sieci teatrów repertuarowych
- bezpieczeństwo artystów i teatrów w sytuacjach kryzysów
- Prowadzić dialog z rządzącymi, uczestniczyć w procesie legislacyjnym związanym z działalnością teatrów. W szczególności działać na rzecz nowych zapisów o teatrach w ustawie o prowadzeniu działalności kulturalnej albo dążyć do powołania nowej ustawy o teatrach.
- Pełnić funkcję doradczą i analityczną:
- przeprowadzać rzetelne ankiety w środowisku teatralnym w celu tworzenia rekomendacji dla środowiska i ustawodawców
- opiniować dokumenty i przepisy, które regulują życie teatralne
- dyskutować na bieżąco o refleksjach na temat bieżącej sytuacji teatrów
- Wykorzystywać wiedzę i doświadczenie zespołów zrzeszonych teatrów, a także ich zaplecza merytorycznego (prawnego, księgowego).
- Współpracować z innymi stowarzyszeniami i przedstawicielami środowiska teatralnego – wypracowywać wspólne stanowiska, które są w interesie teatru polskiego