Start » Aktualności » “Potrzebna jest ustawa, która całościowo obejmie dziedzinę teatru” – Prezeska Ewa Pilawska o ustawie o teatrach

 
 

“Potrzebna jest ustawa, która całościowo obejmie dziedzinę teatru” – Prezeska Ewa Pilawska o ustawie o teatrach

 
“Potrzebna jest ustawa, która całościowo obejmie dziedzinę teatru; dokument, który będzie wynikał ze zrozumienia jego unikatowej tkanki” – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej o założeniach i zagadnieniach do ustawy o teatrach prezeska Unii Polskich Teatrów i dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.
“Bardzo mi zależy, żeby to była ustawa dla wszystkich ludzi teatru, ponieważ teatr to konglomerat. Często mówimy w środowisku różnymi głosami, dlatego bardzo zależy mi, żeby stworzyć dokument, który nie będzie bronił interesów tylko jednej grupy. By nie powstała ustawa, która będzie korzystna np. tylko dla aktorów albo dla dyrektorów lub dla zespołów technicznych. Naszym celem jest, aby dzięki tej ustawie mógł przetrwać fenomen teatru; aby powstał dokument, który perspektywicznie pozwoli przetrwać i rozwijać się polskiemu teatrowi” – mówi Ewa Pilawska.
“Moim zdaniem to musi być partnerska rozmowa. Na razie w grupie roboczej jest UPT jako pomysłodawczyni i zaproszone przeze mnie Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów. Natomiast, jeśli będzie wola rządzących, aby powstała ustawa o teatrach, w dalszej kolejności do współpracy zaprosimy Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych, ZZAP Związek Zawodowy Aktorów Polskich i Związek Artystów Scen Polskich” – dodaje prezeska Unii.