Start » Aktualności » List do Premiera Leszka Millera z dnia 26 kwietnia 2004 r.

 
 

List do Premiera Leszka Millera z dnia 26 kwietnia 2004 r.

 

Za zgodą Prezesa Związku Artystów Scen Polskich przedstawiamy jego pismo z dnia 26 kwietnia tego roku. Jednocześnie informujemy, że rozmowy pomiędzy Ministerstwami Finansów i Kultury oraz przedstawicielami stowarzyszeń i ogranizacji twórczych trwają. Dotyczą one niejasności i sprzeczności w zapisach ustawy i rozporządzeń do ustawy, dotyczących płatności VAT w instytucjach kultury. Będziemy sie starali informować na naszej stronie o przebiegu tych rozmów.

————————————————

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2004 r.

POROZUMIENIE “ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE”

Pan Leszek Miller
Prezes Rady Ministrów RP

Szanowny Panie Premierze,

Proszę wybaczyć, że w czasie tak trudnym i ważnym dla kraju oraz dla Pana i Pańskiego rządu, zwracamy się ponownie do Pana Premiera o pomoc w sprawie, którą dzięki osobistej interwencji Pana Premiera udało się wcześniej wstępnie (bo jak się okazuje połowicznie) pomyślnie załatwić w końcowym stadium parlamentarnych prac legislacyjnych, zgodnie z najżywotniejszymi interesami polskiej kultury narodowej i połączonych środowisk twórczych, które reprezentujemy. Chodzi o nową ustawę o podatku VAT, która wchodzi w życie z dniem l maja br., praktycznie bez vacatio legis.

Zdajemy sobie sprawę, iż to dzięki Pańskiej osobistej, kierunkowej decyzji, podjętej i przekazanej adresatom podczas naszego poprzedniego spotkania, Ministrowie Finansów, Kultury, UKIE wraz z parlamentarzystami różnych opcji politycznych ostatecznie doprowadzili do przyjęcia większości proponowanych przez nas zmian w rządowym projekcie tej ustawy o niezwykle istotnym znaczeniu dla kultury narodowej, placówek kulturalnych, prawnego, ekonomicznego i społecznego statusu oraz warunków pracy twórców kultury, nauki i sztuki.

Po niedawnych konsultacjach z kolegami z innych państw wstępujących do Unii Europejskiej, stwierdzamy z ogromną satysfakcją, że jedynie w Polsce udało się tak dalece uwzględnić interesy kultury narodowej i środowisk twórczych przy implementacji do systemu krajowego prawa podatkowego odnośnych dyrektyw unijnych w sposób równocześnie w pełni zgodny z ich celami i odpowiednimi unormowaniami.

Jesteśmy jednak dziś zmuszeni ponownie prosić Pana Premiera o osobistą pomoc poprzez spowodowanie pilnego opracowania wspólnej wykładni resortowej przez Ministrów Finansów i Kultury zawierającej doprecyzowanie przepisów, a następnie przekazania jej do wiadomości właściwym organom centralnej i terenowej administracji państwowej i samorządowej, urzędom skarbowym i zainteresowanym instytucjom kultury. Bowiem dotychczasowe zapisy są zbyt ogólnie i niejasno sformułowane w nowej ustawie o VAT, szczególnie dotyczących bezpośrednio lub pośrednio działalności kulturalnej i twórczej.

Jak bowiem sygnalizują nam liczne placówki kulturalne z terenu całego kraju oraz przedstawiciele różnych środowisk twórczych, ewentualny brak takiej jednolitej wykładni resortowej przedmiotowej ustawy, która wchodzi w życie niemal bezpośrednio po jej uchwaleniu i opracowaniu przepisów wykonawczych do niej, może przekształcić nasz wspólny niewątpliwy sukces w gorzką porażkę oraz doprowadzić do niekorzystnych dla polskiej kultury i twórczości, uznaniowych, niejednokrotnie sprzecznych z wolą ustawodawcy interpretacji przepisów nowej ustawy

.

Główne niejasności dotyczą materii opodatkowania VAT podmiotowych i przedmiotowych, ogólnych i celowych dotacji i subwencji dla instytucji i placówek kulturalnych oraz ich różnych świadczeń nieodpłatnych (bezpłatnych zaproszeń i biletów, wolnego wstępu), w tym w szczególności świadczeń na cele edukacyjne, charytatywne i podobne, etc., które mają charakter działań nie zorientowanych na zysk w celach publicznych (non profit), jak również podziału i zasad rozliczania w obrocie oraz wydatkowania i opodatkowania środków zewnętrznych (głównie budżetowych). Błędy w tym zakresie mogą też mieć poważne konsekwencje nie tylko dla kultury i placówek kulturalnych, lecz także dla budżetu państwa i budżetów różnych resortów, organów władzy terenowej i samorządowej różnych szczebli, co sygnalizowaliśmy już wcześniej.

Jak poprzednio, deklarujemy nasz czynny, bezpośredni udział i pomoc ekspercką w pilnym opracowaniu i przedłożeniu obu resortom .stosownych pytań, wątpliwości oraz propozycji interpretacji i wykładni konkretnych przepisów nowej ustawy o VAT w związku z przepisami innych ustaw dotyczących działalności kulturalnej i gospodarczej oraz z wysoce zróżnicowaną specyfiką podmiotową i przedmiotową różnych dziedzin kultury i twórczości.

Wierzymy, że rozumiejąc wysoką rangę kultury narodowej i instytucji kulturalnych oraz twórców kultury, nie pozwoli Pan Premier, by z powodu braku czasu i zachodzących zmian w dziedzinie sprawowania władzy wykonawczej w RP, zamieniono w porażkę nasz wspólny sukces, odniesiony razem przez władze państwowe i środowiska twórcze przy Pańskiej wydatnej osobistej pomocy i skutecznej interwencji.

Z wyrazami szacunku w imieniu połączonych reprezentacji środowisk twórczych, współpracujących w ramach Porozumienia Łazienki

Z upoważnienia
Sekretariatu “Łazienki Królewskie”
Prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz